Zima, jako jedno z ročních období, je obdobím radosti a zábavy. Každý člověk, když byl ještě dítětem se těšil na to, že bude zase moci jít sáňkovat, stavět sněhuláka nebo si jen tak užívat se svými vrstevníky při koulovačce. Zima také slouží jako čas zimních sportů. Můžeme si užívat několika sportů, jako je například bobování, krasobruslení, lyžování a další. Jedním druhem lyžování je pak alpské lyžování.
Alpské lyžování
Alpské lyžování je druhem lyžování, který spočívá v projetí určité dráhy, která je předem známá, za co nejmenší časový úsek. Při tom všem je trať vyznačena bránami, které se závodníci snaží projet v co nejkratším čase způsobem, který by odpovídal pravidlům dané disciplíny. Alpské lyžování má několik disciplín: slalom, obří slalom, super obří slalom, sjezd, alpská kombinace. Každá z těchto disciplín má svá daná pravidla, díky nímž se liší od sebe navzájem. Není tedy možné, aby se daly mezi sebou zaměnit. Závodníci, kteří se věnují těmto sportům se mohou klidně stát mistry i v několika disciplínách, ale i v dnešní době se stává spíše pravidlem, že většina těchto sportovců se stává specialisty, kteří se zaměří pouze na jednu z disciplín.
TIP: Nejlepší lyžařská střediska v Rakousku
Lyžování má své kouzlo
Lyžování má své kouzlo a alpské lyžování má kouzlo ještě větší. Vcelku nebezpečný sport, který někdy bere lidem dech a přitom se dnes jedná o bezpečnost jak to jen jde. Samozřejmě se nedá říci, že by se při něm nemohlo nic stát, to už nám ukázaly záběry z několika mistrovství, že se nedá věřit ničemu, co se jen na oko tváří jako bezproblémová trať. Nejeden sportovec – lyžař při závodě musel být odvezen helikoptérou do nejbližší nemocnice, která ho musela ošetřit. Nemyslete si, že se nic nemůže stát. V poslední době se již tak často nestává, aby alpští lyžaři přicházeli přímo o život, ale ani tyto možnosti nejsou vyloučeny, jelikož se jezdí na více jak sto procent a to není nikdy tak bezpečné, aby se se zárukou dalo říci, že se nic nemůže stát. Možná i v tomto je právě to kouzlo alpského lyžování, nikdy nejde nic říci dopředu.
Alpské lyžování – slalom
Asi nejznámější disciplínou alpského lyžování je slalom. Je to základní technika zvládnutí lyže. Pokud se vám daří při slalomu, tak by už neměl být problém s dalšími disciplínami. Slalom se jezdí na trati, která je ze všech alpských disciplín ta nejkratší. Je to i díky tomu, že zde nejde až tak o sjezd jako o šikovnost daného závodníka. Při tomto závodě jsou brány co nejblíže u sebe a závodník je nucen mezi nimi oblouky v těsném sledu za sebou. Šikovnost je tedy jednou se základních podmínek zvládnutí slalomu, který se jezdí na dvě kola a vždy je postavena jiná trať. To je z důvodu, aby se závodníci nemohli připravit předem na danou obtížnost.
Alpské lyžování – obří slalom
Další možnou disciplínou alpského lyžování je obří slalom. Tyto závody se již o něco od klasické slalomu liší. Je to především v jejich délce. Pokud se rozhodnete pro obří slalom, tak si na lyžích užijete mnohem více času, jelikož tyto závody jsou mnohem delší a také o něco více vzbuzují adrenalin. Je to v tom, že přeci jen rychlost, kterou závodník dosahuje je vcelku mnohem vyšší, než-li u předchozího slalomu. Brány jsou od sebe mnohem dále a tak se také nemusí rychlost tolik omezovat. Díky tomu se totiž oblouky mohou jezdit v těsnějším sledu a tak se nabere zajímavější rychlost.
Alpské lyžování – super obří slalom
Asi nejvíce adrenalinu z těchto alpských disciplín může člověk mít u super obřího slalomu. Zde už tak ani nejde o to, aby lyžař byl tak precizní v projíždění jednotlivých branek, ale spíše jde o to, aby nabral co největší rychlost. Tyto závody jsou dlouhé několik kilometrů a převýšení, které musí závodníci překonat je velmi velké. Brány jsou ještě mnohem dále od sebe, než-li je tomu u obřího slalomu. Oblouky se tudíž projíždějí ve volném tempu, které se samozřejmě postupem stále zvyšuje díky tomu jak lyžař nabírá rychlost. U této disciplíny se stává asi nejvíce úrazu, které mohou končit dokonce i smrtí. Trať obsahuje nejen brány, ale také skoky, které jsou často velmi nebezpečné, ale i sjezdové pasáže, při kterých lyžař nabere asi největší rychlost.
Alpské lyžování – sjezd
Pokud se vám nebude zamlouvat ani super obří slalom, tak si užijete u sjezdu. Zde už vůbec nejde o projíždění nějakých branek, ale hlavním a určujícím faktorem zde je rychlost, která musí být velmi vysoká, aby měl závodník vůbec šanci na nějaké slibné umístění. Velmi často se stává, že na několika kilometrové trasa, kterou musí alpští lyžaři – sjezdaři zvládnout, rozhodují jen desetinky vteřiny, což je v hrubém počtu asi docela šílená záležitost. Proto je velký tlak na sjezdaře, aby skutečně každý oblouk, který musí během závodu udělali, zvládli naprosto precizně. Tento závod je vždy tak náročný, že se jezdí pouze jednokolovým systémem.
Alpská kombinace
Nejnáročnější na zvládnutí techniky lyžování je alpská kombinace, která se skládá ze tří kol, kterými musí závodník projít, aby mohl být úspěšný. První kolo se skládá ze sjezdu a další dvě poté ze slalomu. Aby se vše mohlo dokonale zvládnout, tak se lyžař musí skutečně soustředit na všechny tři kola, aby se mu případně nestalo to, že se umístí někde v horních příčkách při sjezdu, ale pak jeho naděje vyhoří při slalomu, nebo samozřejmě naopak. Proto je právě na tyhle závodníky vyvíjen tlak, aby byli dokonalí v obou disciplínách alpského lyžování. Jinak to ani nejde. V realitě to pak vypadá tak, že se nejsou schopni umístit v jednotlivých samostatných alpských soutěžích, ale v kombinaci poté naprosto s přehledem excelují.
TIP: Jste nadšený cyklista? Vyzkoušejte vinařské cyklostezky Morava