Co si pohlídat před tím, než si sjednáme půjčku?

Co si pohlídat před tím, než si sjednáme půjčku?

Máte před sebou nečekané výdaje? Přišla faktura za nedoplatek elektřiny, mobilního paušálu, je třeba uhradit nějaký jiný poplatek nebo dosloužila mikrovlnná trouba? V tom případě je jistě namístě řešit situaci úvěrem, zvláště pokud nemáme v domácnosti žádné hmotné rezervy. Ať už bude krátkodobá nebo dlouhodobá, pořád je to půjčka – tedy je třeba rozvažovat a přemýšlet. Důležité je, abyste si vzali jen takový úvěr, který rodinný rozpočet zvládne bez problémů pokrýt…

Řeč čísel napoví ze všeho nejvíce, nač se zaměřit?

V případě půjček jsou samozřejmě rozhodující konkrétní cifry, ale rozhodně nejsou jediným z ukazatelů, podle nějž bychom se snad měli řídit. Důvod může být samozřejmě různorodý a nikdo za něj nikoho soudit nebude, přesto se chovejte vůči rodinnému rozpočtu maximálně zodpovědně, je to přeci ve vašem vlastním zájmu. Na co bychom se měli podívat jako první? Která čísla hrají zásadní roli?

  • Poplatky. Budete vůbec nějaké hradit? Je ve hře třeba poplatek za sjednání smlouvy, vedení úvěrového účtu a podobné věci? Pozor, tohle je v dnešní době už přežitek, poplatky se ruší!
  • RPSN. Aneb roční procentní sazba nákladů. Díky ní si jednoduše ověříte, o kolik ve finále přeplatíte jistinu. A někdy zjistíte, že skryté poplatky jsou bohužel realitou – tehdy couvněte.
  • Úroková sazba. Vyčtete z ní vlastně poměrně dost, i když více určující bude prohlédnout si hodnotu RPSN. Porovnáním úrokové sazby a RPSN odhalíte, zda neplatíte zbytečně více.

Prověřte si firmu, se kterou jednáte

Je poskytovatel, jenž se vám aktuálně nabízí pro dohodu o úvěru, skutečně transparentní? Poznáte to vlastně celkem snadno, prověřte si jej pečlivě ve vodách tuzemského internetu, přečtete si o jeho historii, najděte si reference klientů. Jsou veskrze pozitivní a nenacházíte na nich nic, čeho byste se měli obávat? Tím lépe, protože pokud se jedná o peníze, je zapotřebí v každém případě opravdu maximální obezřetnosti.

Firma, která vám úvěr nabízí, by měla mít hmatatelnou historii a ideálně pak také příslušnou licenci ČNB, která opravňuje daný subjekt poskytovat spotřebitelské půjčky. Pokud je toto splněno, pak máte jistotu, že jednáte s někým férovým a nepřijdete tedy zkrátka. Pozor také na některé podezřelé požadavky, tím nejčastějším je poslání nějaké částky předem – jako poplatek za zprostředkování. Kromě symbolické platby (např. 1 Kč) za ověření bankovního konta nebude vyžadován žádný poplatek, který byste museli uhradit ještě před schválením žádosti!

První nabídka nemusí být současně nejlepší

Dejte si trochu načas a raději si pečlivě prohlédněte více různých alternativ, spočítejte si výdaje a teprve poté se rozhodněte. Pokud totiž kývnete hned na první možnost, která se nabízí, zbytečně moc spěcháte! Bylo by lepší jednat takzvaně s chladnou hlavou a vědět, že děláte skutečně správné rozhodnutí.

Pojištění/finance